GİZLİHAZİNELER DEFİNECİLER AKADEMİSİ
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

En son konular
» Koltuk Taşı
Cuma Eyl. 01, 2017 11:19 pm tarafından horosanlı

» Scorpion gpr
Ptsi Ağus. 28, 2017 8:17 am tarafından ramses28

» 2013 -OCAK AYI İŞTİMASI YAPALIM Bİ GARDAŞLARDAN KİMLER VAR.
Çarş. Tem. 06, 2016 10:29 am tarafından korasoglu

» 14-mart-2015
C.tesi Mart 14, 2015 8:32 am tarafından BORAN38

» KARE-DİKDÖRTGEN OYMALAR ve ÇÖZÜM UYĞULAMALARI
Ptsi Eyl. 29, 2014 5:08 am tarafından kılıç3838

» sümbül...
Salı Eyl. 02, 2014 12:36 pm tarafından Battal Ebrail

» taşın üçgen şeklinde delinmesi bir define işareti midir?
Çarş. Ara. 18, 2013 8:05 am tarafından 56476364528

» deneme
C.tesi Kas. 23, 2013 7:54 pm tarafından CANTAR

» buldugumuz bir taş
Ptsi Eyl. 09, 2013 3:54 am tarafından cansu

» Eski rum evleri ve definesi
Ptsi Eyl. 09, 2013 3:46 am tarafından cansu

Kimler hatta?
Toplam 2 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 2 Misafir :: 1 Arama motorları

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 213 kişi C.tesi Tem. 29, 2017 8:28 am tarihinde online oldu.
RSS akısı

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

KALP DURMASI VE İLK YARDIM

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 KALP DURMASI VE İLK YARDIM Bir Ptsi Tem. 05, 2010 9:35 pm

aydin-28

Çeşitli nedenlerden dolayı normal olarak devam eden etkin kalp atımlarının ortadan kalkarak, kalbin işlevlerini yapamaz duruma gelmesine kalp durması denir. Kalbi duran hastaya gerekli ilk yardımın yapılabilmesi için, önce kalp durmasının tanınması gerekir. Bu amaçla kalbin durmasını anlamak için, kulak hastanın sol göğsüne dayanarak kalp atışları duyulmaya çalışır. Kalp atışları duyulmuyor ise hastanın kalbi durmuş demektir. Kalbin durup durmadığı nabızdan anlaşılır. Kalbi duran kişinin nabzı hissedilemez. Nabzın kontrolünün, boyunda şah damarı atımlarından yapılması kalbin durup durmaması konusunda etkili bir yoldur. Kalbi duran kişinin solunumunun da duracağı unutulmamalıdır. Hastanın kalbinin durduğuna karar verdikten sonra derhal ilk yardım uygulamasına geçilir. Kalp durmasında yapılacak ilk yardım, kapalı kalp masajının uygulanmasıdır. Kalp durmasında yapılacak ilk yardım basamakları aşağıdaki gibidir.

Hasta sert bir zemine sırt üstü yatırılır. İlk yardımcı, hasta ile yüz yüze bakacak şekilde hastanın yanına diz çöker. İlk yardımcı, hastanın iki göğsünün tam ortasına iman tahtası denilen kemiğin alt ucuna, bir elinin avuç içinin bileğe yakın kısmını yerleştirir. Diğer elini ise bu elin üzerine koyar. Dirseklerini bükmeden gergin vaziyette, omuz gücüyle, hastanın göğsüne kısa süreli basınç uygular. Basıncın uygulanması sırasında göğsün 3-4 cm çöküp çökmediğine dikkat edilir. Basınç uygulanması sırasında göğsün 3-4 cm kadar çökmesi gerekir. Bu işlem arka arkaya 60 defe tekrarlanır. Hastaya uygulanan kapalı kalp masajına, hastanın kalbi normal atmaya başlayıncaya kadar devam edilir. Bu sırada en yakın sağlık kuruluşuna haber verilmesi sağlanır. Kalp atımı başlayan hastanın, sağlık görevlileri gelinceye kadar yatması sağlanır.

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]