GİZLİHAZİNELER DEFİNECİLER AKADEMİSİ
Arama
 
 

Sonuç :
 


Rechercher çıkıntı araştırma

Similar topics
En son konular
» Koltuk Taşı
Cuma Eyl. 01, 2017 11:19 pm tarafından horosanlı

» Scorpion gpr
Ptsi Ağus. 28, 2017 8:17 am tarafından ramses28

» 2013 -OCAK AYI İŞTİMASI YAPALIM Bİ GARDAŞLARDAN KİMLER VAR.
Çarş. Tem. 06, 2016 10:29 am tarafından korasoglu

» 14-mart-2015
C.tesi Mart 14, 2015 8:32 am tarafından BORAN38

» KARE-DİKDÖRTGEN OYMALAR ve ÇÖZÜM UYĞULAMALARI
Ptsi Eyl. 29, 2014 5:08 am tarafından kılıç3838

» sümbül...
Salı Eyl. 02, 2014 12:36 pm tarafından Battal Ebrail

» taşın üçgen şeklinde delinmesi bir define işareti midir?
Çarş. Ara. 18, 2013 8:05 am tarafından 56476364528

» deneme
C.tesi Kas. 23, 2013 7:54 pm tarafından CANTAR

» buldugumuz bir taş
Ptsi Eyl. 09, 2013 3:54 am tarafından cansu

» Eski rum evleri ve definesi
Ptsi Eyl. 09, 2013 3:46 am tarafından cansu

Kimler hatta?
Toplam 3 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 3 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 213 kişi C.tesi Tem. 29, 2017 8:28 am tarihinde online oldu.
RSS akısı

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

AY'IN KARANLIK YÜZÜNDE NELER OLUYOR

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 AY'IN KARANLIK YÜZÜNDE NELER OLUYOR Bir Çarş. Ara. 15, 2010 3:00 am

CANTAR

avatar


İnternet devi Google'ın Ay'ın uzaydan çekilmiş fotoğraflarından oluşturulan haritasını sunan ve Ay'a yapılan uzay yolculukları hakkında bilgi veren uygulaması Google Moon'da ilginç bir görüntü tespit edildi. Uzmanların, uydu fotoğraflarının piksellere ayrılmasıyla oluşmuş olmasının daha muhtemel olduğunu söylediği bina bloklarına benzeyen görüntüler, bazı kesimler tarafından gizli bir NASA üssü olarak yorumlandı.

Görüntüler internette blog ve forumlarda tartışmalara yol açarken, NASA'dan henüz bir açıklama yapılmadı.
http://video.mynet.com/habervideo/Ayin-karanlik-yuzeyi-ile-ilgili-muthis-iddia/1033994/

Ayın karanlık yüzeyi ile ilgili müthiş iddia | video.mynet.com"AY ÖLÜ BİR GEZEGEN DEĞİL"
Bilim adamları, yeni elde edilen kanıtların, Ay'ın bazı astronomların düşündüğü gibi tamamen ölü bir gezegen olmadığını öne sürüyor ve Ay yüzeyinde zaman zaman yoğun bir hareketlilik gözlendiğini belirtiyorlar. Uzun aralıklarla da olsa Ay yüzeyinde değişiklikler olduğu rapor ediliyor.
UZAYLI ÜSSÜ MÜ VAR ?
Ay'ın Dünya'dan görülmeyen karanlık tarafında bir uzaylı üssü olduğu yönündeki söylentiler yıllardır devam ediyor. İngiliz Sun gazetesinin yayımladığı görüntülerde, bir vadinin içinde bulunan ve bir askeri havaalanını andıran üssün çevresinde dağlar bulunuyor.

Uzay denince akla ilk gelen kürelerden bir tanesidir Ay. Hem uydumuz olduğundan, hem de insanoğlun ilk kez ayak bastığı uzay cismidir. Peki, Ay küresini hiç renkli görmüş müydünüz?

Lunar Reconnaissance Orbiter's LOLA cihazları tarafından yakalanmış bu resimlerden sonra Ay'ı çok daha farklı görebiliyoruz. Hem de ayın hep gördüğümüz aynı yüzünü değil, devamlı karanlıkta kalan, bize yüzünü hiç göstermeyen kısmını!

Gökkuşağı renkleri arazinin yüksekliğine, 6.000 metre (kırmızı) -6.000 metre (mavi) olacak şekilde gözüküyor. İnsanı büyüleyici renklerse; kraterlerin kendisine has keskin görünüşlerinin etkisiyle meydana çıkıyor.
NASA’nın, ay haritasını kullanan ‘Google Moon’, Ay yüzeyinde, sıra sıra dizili barakaların bulunduğu askeri üssü andıran görüntüler yakaladı. Ay’ın dünyadan görülmeyen karanlık tarafında bulunan üssün fotoğrafları İngiliz The Sun gazetesinde yayımlanırken, görüntülerde, bir vadi içindeki bir askeri havaalanını andıran üssün çevresinde dağlar bulunduğu gözlemlendi. Bilim adamları, Ay’ın ölü bir gezegen olmadığını, yüzeyinde zaman zaman yoğun hareketlilik gözlendiğini söyleyerek, bazı istihbaratçıların ‘Uzaylı Üssü Luna’ olarak adlandırıldıkları bir üsten söz ettiklerini hatırlattı.Ay, dünyadan daha yaşlıdır, öyleyse kökeni başka bir yerdir, bazı bilim adamları, Ay taşlarının 20 milyar yıllık olduğunu iddia ediyorlar? Yani dünyadan daha eskidir. NASA, bir Ay kayasının 5.3 milyar yıllık olduğunu saptadı ama bu Güneş Sistemi öncesine ait bir tarihtir. Önemli bilimciler ve Ay uzmanları, Ay'dan getirilen elementlerin dünyadakilerden daha eski olduğunu belirlediler ama neden resmen açıklamadılar? 40 Ay taşının en azından 7 milyar yıllık oldukları belirlendi, bu tarihleme dünyadan ve güneşten iki kez daha eskidir. Buna karşın Ay'ın yüzey toprağı, Ay taşlarından daha eskidir. Farklılık bilinmiyor...


Bazı bilimciler, Ay'ın içinin yoğunluğunun yüzeyden farklı olduğu düşüncesindeler? Gerçekten Ay'ın içi boş olabilir mi?Ay'ın 8 mil üstünde, yüksek dozda radyoaktivite vardır, bu elemental olarak doğal mıdır?NASA tarafından 100 millik bir alana yayılmış su buharı saptandı ama Ay'da su olmadığı biliniyor.
Ay, hem dünyanın doğal uydusu olamayacak kadar büyük, hem de çok uzaktadır.Ay, olması gerekenden çok daha düzgün bir yörüngeye sahiptir.


Ay kraterleri çok fazladır ve garip bir biçimde yüzeyseldirler.
Ay'ın dünyaya bakmayan yüzü çıkıntılı veya kamburdur ve Güneş Sistemi'nde onun gibi gezegenine tek yüzünü gösteren bir başka uydu yoktur.


Ölçümlemeler,Ay’da çok fazla demir olduğunu gösteriyorlar.


Ay'ın bileşimi, dünyadan farklıdır. Doğa kanunlarına aykırı olarak, Ay'da ağır metaller yüzeydedir ve Ay'da önceden eriyik olan metaller yoktur.Ay dev bir gong sesi çıkarmaktadır ve yörüngede dönerken titreşmektedir.


Ay, periyodik olarak sarsılmaktadır, bu bize düzenli bir sismik aktiviteyi gösteriyor. Sismik dalgalar sanki tek bir kütleymiş gibi tüm yüzeyi dolaşabiliyorlar.
Dünyadan bakıldığında Ay, bir güneş diski gibidir yani tutulmalarda güneşi tam olarak kapatır, ne biraz küçük veya büyüktür sanki büyüklüğü güneşi örtmek için ayarlanmıştır.


Eğer Ay, dünya tarafından yakalanmışsa, bunun sonu gelecek ve Ay yine uzaklaşıp gidecektir.


Normalde Ay'ın çizdiği yörünge, dünyanın ekvatoral çemberiyle karşıt olmalıdır ama Ay garip bir şekilde dünyanın yaptığı gibi, güneşe bağımlı bir yörünge çizer. Fotoğrafta Voyager uzay aracının çektiği Ay ve dünya birarada görülüyor.


Her ne kadar Ay volkanların ölü oldukları söyleniyorsa da, yüzyıllardır Ay'da garip ışıklar, parlamalar görülmekte ve hala izlenmektedir.


Hemen yanıbaşımızda olsa da, Ay'ın sırları henüz aydınlanmış değil. Üstelik gizem sandığımızdan çok daha ötelerde olabilir. Neden olmasın?

Ay'ın Karanlık Yüzü

Dünyamızın biricik doğal uydusu, aydınlık gecelerin sorumlusu ay hakkında bilinenler ve bilinmeyenleri toparlayasım var bugün. Ay sadece ulaşılabilir görüntüsü ile uzay çalışmalarını hızlandıran, yerine göre de hayal gücünü ateşleyen güçlü bir metafor. İnsanoğlunun uzay macerasını hızlandıran ve ilham veren bir numaralı gök efsanesine yeryüzü sanatı da çok şey borçlu. Yazımda ara ara bunlara da yer vereceğim.

Ay'ın Arka Yüzü
Mitler ve Efsanelerden başlayarak ay yolculuğumuza başlayalım:
Efsanelere geçmeden önce bazı batıl inanışlardan bahsedelim. Ayla ilgili ilginç inanışlar şöyle, Dolunay ışığına maruz kalarak açık havada uyumanın insanı delirttiği hatta kadınları hamile bıraktığına dair garip bir inanış var. Yılbaşında dolunay olmasının uğursuz bir yıl getireceğine, Bir ay içinde iki kere dolunay olursa o ay havaların kötü olacağına, ayı parmakla göstermenin uğursuz olduğuna inanılıyor.
Ay bir çok efsanede doğurganlık, üreme ve doğumla ilişkilendirilen bir kavram bunun sebebinin 30 günlük ay döngüsü ile kadınların adet döngüsünün ilişkilendirilmesi olduğu düşünülüyor.
Chang'e: Çin mitolojisinde Ay'da yaşadığına inanılan kadın, hikayenin özünde ölümsüz "Chang'e" ve kocası kötü davranışları nedeni ile ölümlü olmakla cezalandırılır, tekrar ölümsüz olmak için bir iksir bulurlar ama Chang'e açgözlülükle iksirden çok içerek aya yükselir ve orada yaşamaya mahkum olur.
Ay'daki Tavşan: Bir çok kültürde farklı tavşan mitleri var sebebi de resimdeki ilizyon olmalı. Ayrıca Çin efsanesine göre Chang'e ile beraber aya gittiği rivayet ediliyor.
Ay'daki Adam: Yine basit bir Pareidolia örneği. Çeşitli kültürlerde binlerce farklı ayda yaşayan adam efsaneleri mevcut. Hemen şuracıkta siz de bir tane yazabilirsiniz. (R.E.M. Man On the moon: https://www.youtube.com/watch?v=1hKSYgOGtos)
Anningan: Alaska ve Grönland 'da anlatılan bir efsane, Ay Tanrısı Anningan Kız Kardeşi güneş tanrıçasına tecavüz eder bununla kalmayıp hala onun peşinde koşmaktadır. Kovalamaca sırasında acıktıkça gücünü kaybeder ve görünmez olur, gücünü toplayınca tekrar kovalamacaya başlar.
Mawu: Afrika'da anlatılan bir mit. Mawu karısı güneş tanrıçası Liza'ya bağlıdır. Onu takip eder. GÜneş ve ay tutulmaları çiftlerin aşk zamanıdır.
Yunan Tanrıçası Selene (Luna) miti, Artemis, Aztek Tanrısı Tecciztecatl (Tavşan olarak da tasvir edilir), Hindu tanrısı Soma, Yeni Zellanda mitlerinde geçen Ayda yaşayan Kadın Rona gibi bir çok mit karakteri de Ay'la ilişkilidir.
Kurt Adamlar ve Dolunay ilişkisinden de bu noktada bahsetmemek olmaz. Kurtların ay ışığında iyi görebildikleri için özellikle dolunayda geceleri avlanmayı sevdikleri biliniyor, efsanenin kökeninde bunu görmek mantıklı. Bir çok insan dolunayın insanları delirttiğine inansa da bilimsel olarak gelgitler ve yakamozların edebiyata konu olması ve ayın ilham vericiliği dışında, Ay'ın insan üzerinde kanıtlanmış hiçbir psikolojik, fizyolojik etkisi yok. Çılgınlık anlamına gelen "lunacy" kelimesinin "Luna" kökeninden türemesi de bu noktada ilginç.
İslam dünyasında Hz. Ali'nin isminin ayda yazdığına dair bir inanış da mevcut.
Ay Pareidoliaları

Ay Efsaneleri ve Ay hakkında ilginç bilgiler

Ay tabiatı gereği çok ilginç bir nesne olduğu için hakkında sürekli olarak efsaneler türetilmektedir. Gariptir ki ay hakkındaki bilgilerimiz artmış olmasına rağmen halen ipe sapa gelmez, tabansız efsaneler türemeye devam ediyor. Bunlardan bir kaçı şöyle; Ay'a hiç gidilmedi, Ay'ın yerçekimi dünyanın yüzde 64’üdür, fakat NASA tarafından gizlenmektedir. Ay'ın atmosferi vardır. Ay'da ufolar görülmüştür.
1835 yılında New York Sun gazetesindeki Dönemin en ünlü astronomu Sir John Herschel'e atfedilerek yazılan "Ayda Yaşam Var" manşetli habere şuradan ulaşabilirsiniz. Bu haberin ilginç yanı aydaki ormanlardan, akarsulardan, tek boynuzlu atlardan, insan görünümlü yarasalardan ve bizon sürülerinden bahseden saçma sapan yapısına rağmen kitleleri peşinden sürüklemesi olmuştur ki New York Sun bu haberin bir aldatmaca olduğunu kısa süre sonra duyursa da insanlar bu habere inanmaya devam etmiştir. Görünen o ki hala da inananlar var.
Bilimsel kanıtlar olmadığı için bunların üzerinde hiç durmadan bilinen ilginç bilimsel gerçekleri sıralayalım.

Gerçekler:
Öncelikle ay peynirden oluşmuyor.
Ay, Dünya'nın yörüngesinde bir turunu bir ayda değil 27,3 günde tamamlar. Fakat Ay'ın evreleri her 29,5 günde bir tekrar eder.
Ay dünyanın %2'si hacminde ve çapı dünyanın çapının 4'te 1'i kadardır. Bu nedenle Ay’daki ağırlığınız Dünya’daki ağırlığınızın yaklaşık 1/6’sı kadar olacaktır. DÜnya ile Ay'ın çekim kuvvetinin eşit olduğu kritik noktada durursanız kütleniz değişmediği hâlde ağırlığınız 0 olur. Ay bize 384.403 km uzaklıktadır.
Ay cüce gezegen Plüton'dan daha büyüktür.
Ay Dolunay halinde doğarken daha büyük görünür. Aslında en yüksek noktadayken dünyaya ufuk çizgisinde görüldüğünden daha yakındır. Bu psikolojik bir etkidir.
Ay Güneş Sistemi'ndeki yansıtma özelliği en az olan cisimlerden biridir, üzerine düşen ışığın yalnızca %7'sini yansıtır. Eğer iyi bir yansıtıcı olsaydı bizi epey aydınlık geceler beklerdi.
Ay'ın karanlık yüzü aslında Ay'ın bize uzak kalan yüzüdür. Gerçekte her zaman karanlık değildir.
Toplam atmosferik kütlesi 104 kg olan Ay'ın atmosferi öyle incedir ki yok diyebiliriz.
Ay insanoğlu için çok sıcak ve çok soğuk bir yerdir. (Ay günü boyunca yüzey sıcaklığı ortalama 107 °C, ay gecesi boyunca ortalama -153 °C)
Astronotlar Ay'ın yüzeyindeki tozun kar gibi hissedildiğini ve yanık barut koktuğunu bildirmiştir.
Ayda su olduğu bilinmekte fakat kutup yakınlarında, güneş görmeyen kraterlerin içinde toplandığı düşünülüyor. Yakın geçmişte dünyadan hırsını alamayan Amerika ayı bombalayarak bu su parçaçacıklarını ortaya çıkarmaya çalışmıştı. Yeterince su olduğuna karar verilirse aya üs kurulması gündeme gelecek. Ay üzerinde ne kadar su bulunduğu sorusunun cevabı henüz bilinmemektedir.
Ay dünya yörüngesiyle bağlantılı tek gök cismi değildir. Bazı meteroitlerin dünya yörüngesine bağlı hareketler sergiledikleri bilinmektedir fakat bu meteroitler kararsız oldukları için uydu sayılmamaktadır. Dünyanın uydusu olmak üzere karar vermeleri beklenmektedir.
Ay yüzeyindeki kriterlerde garip değişimler gözlemlenmiştir fakat bunları uzaylıların yapmış olmasından daha mantıklı teoriler vardır.
NASA gerçekten Apollo 11'in orjinal kayıtlarını kaybetmiştir fakat bu kayıtlar çöpe atılmak üzereyken son anda bulunmuştur.

Ay ve Güneş Tutulmaları
Yeni ay evresinde, Ay Güneş ile Dünya'nın arasında iken Güneş tutulması, dolunay evresinde Dünya Güneş ile Ay'ın arasında olduğunda ise ay tutulması oluşur. Güneş tutulması, Ay'ın yeniay evresinde olması, yörünge düzleminin Dünya'nın Güneş çevresindeki yörünge düzlemi ile çakışması ve Ay'ın yörünge düzlemi ile Dünya'nın yörünge düzlemi arasında 5 derece olması nedeni ile dünya üzerinde dar bir koridordan çok nadiren gözlemlenebilir. (Türkiye'de en son 1 Ağustos 2008'de) Ay tutulmasında ise dünyanın gölgesi ay üzerine düşer ay tamamen kaybolmaz, bakır renkli tatlı bir görünüme kavuşur.
Ay ve güneş tutulmaları ışık hakkındaki deneylerde, Einstein'ın kütleçekimi teorisini ispatlamada, ışık hızının ölçümünde ve astronominin gelişiminde tarihte çok büyük roller oynamıştır. Aynı zamanda bazı dinlerin doğmasına bile sebep olduğu söylenir. Ay ve güneş tutulması hakkında o kadar çok efsane var ki bunları ayrı bir yazıya saklamaya karar verdim.

Ay nasıl oluşmuştur?
Eğitim hayatım boyunca en çok değiştiğini gözlemlediğim bilgilerden biri ay ve dünyanın oluşum hikayeleridir. Henüz ay nasıl oluşmuş bilinmiyor, varsayımlar ise şöyle;
Yakalama kuramı: Ay'ın başka bir yerde oluşmuş ve Dünya'nın yörüngesine yakalanmıştır.
Bölünme Kuramı: Ay'ın merkezkaç kuvvetler nedeniyle yerkabuğundan koparak ayrıldığı ve gerisinde Büyük Okyanus çukurunu bıraktığı düşüncesi.
Birlikte oluşum kuramı: Dünya ile Ay'ın gezegen öncesi buluttan aynı zamanda ve yerde birlikte oluştukları teorisi.
En çok kabul gören kuram ise;
Dev çarpma kuramı: Dünya'nın oluşumundan önce, Mars büyüklüğünde bir gökcisminin çarparak Dünya yörüngesine Ay'ı oluşturacak kadar yeterli miktarda madde saçmış olması.
Ay'ın Evreleri

Ay'ın karanlık yüzü
Ay'ın karanlık bir yüzü var çünkü Dünya'nın yörüngesinde eşzamanlı olarak döndüğü için biz hep aynı yüzünü görüyoruz. Yani ay dünya etrafında bir tur attığında, sürekli bize bakarak kendi ekseni etrafında da bir tur atar. Aslında ay salınımı nedeni ile ayın yarısını değil Ay yüzeyinin %59'unu görebiliriz.
Ayrıca hemen belirteyim aslında Ay'ın karanlık yüzü denmekle Ay'ın görünmeyen yüzü kastedilmektedir. Gerçekte ayın bize uzak kalan tarafı da ortalama olarak en az ön tarafı kadar ışık almaktadır.
Yeri gelmişken: Pink Floyd - Dark side of the moon

Aya ayak basmak

Luna 2
Aya ilk iniş yapan insan yapımı nesne Sovyetler Birliği tarafından 12 Eylül 1959'da fırlatılan Luna 2 isimli uydu, ne yazık ki kendisi bu inişini acı bir sonla aya çarparak sonlandırmıştır. Luna 1 ise ilk kez yörüngeye girerek Ay'ın 5995 km yakınından geçmiştir. Ay yüzeyine ilk yumuşak iniş yapabilen uzay aracı Luna 9, ve Ay yörüngesine giren ilk insansız uzay aracı da Luna 10'dur. Sovyetler Birliği Luna programı ile Aya 24 araç göndermiştir, ay bahsini Apollo'ya yediren Rusya, Luna 16 adlı uzay aracı ile, 20 Eylül 1970'te aya inip geri dönmeyi başarmıştır..

Apollo programı ile aya 6 kere ayak basılmıştır. Sırasıyla, Apollo 11 (20 Temmuz 1969) , Apollo 12 (19 Kasım 1969), Apollo 14 (5 Şubat 1971) , Apollo 16 (21 Ninsan 1972), Apollo 17 ( 11 Aralık 1972), belirttiğim tarihler aya iniş tarihleri, yaklaşık olarak Dünyadan Kalkışla Aya iniş arasında geçen süre 4 ila 5 gündür. Dönüş de hemen hemen aynı süreyi almaktadır. http://www.google.com/moon/ adresinden insanoğlunun 1963'den 1972'ye aya iniş yaptığı noktaları ve ayrıntılı ay topograyfasını görebilirsiniz. İyice zoomlarsanız belki ayın peynirden oluştuğunu da görebilirsiniz. Bu noktada internet efsanesi aya inilmedi geyiklerini hiç ciddiye almıyor, devam ediyoruz.

Aşağıdaki videodan 1969 'da Apollo 11 'in aya ilk iniş görüntülerini izleyebilirsiniz.


Aya insanlı iniş projeleri Apollo programı ile sona ermiştir çünkü artık aya bizzat gitmeye gerek yoktur. 14 Aralık 1972'de Apollo 17 uçuşunun bir parçası olarak Ay üzerinde yürüyen Eugene Cernan'dan beri başka bir insan Ay üzerinde yürümemiştir. Bu arada ayın görünmeyen yüzü de uzay araçları ile görüntülenmiştir. http://en.wikipedia.org/wiki/Far_side_of_the_Moon Belki ileride uzay turizmi ile ay seyahatleri gerçekleşek. Heyecanla bekliyoruz.

Apollo 13 - Houston we've had a problem here
Apollo 13, 11 Nisan 1970'te uzayadamları James "Jim" Arthur Lovell, John L. Swigert ve Fred W. Haise'e korku dolu anlar yaşatan Aya inmenin başarılamadığı ama mükemmel bir uzay kurtarma operasyonu ile tarihe geçmiş bir görev oldu.
Hafif.org'da Apollo 13 hakkında yazılmış müthiş bir makale mevcut. Ne var ki Apollo 13 Kumanda modülü "Odyssey" ismi ve Houston bir problemimiz var replikleriyle edebiyata ve sanata çok şey kazandırmıştır.


Ay Taşları
Apollo programı ile 2,415 adet 382 kg ağırlığında ay taşı dünyaya getirilmiş. Ayrıca meteorlar ile düşen taşlar da dünyada bulunabiliyor. Ay taşlarının yaşları 3.16 milyar yıldan 4.5 milyar yıl arasında, dünya taşlarının yaşı da 3.8 ile 4.28 milyar yıl arasında. İlginç bir bilgi de ilk insanlı aya iniş programı Apollo 11 'in görev listesinde aydan taş getirmek olmasa da vakit yeterli olduğu için astronotların 22 kg madde toplamış olması.
Ay taşlarının belirli yerlerden çalınarak dünyada çeşitli koleksiyonculara satıldığı biliniyor örneğin 2002 yılında bu taşların 101 gramı Nasa'dan çalınmış fakat NASA'da stajyer olarak görev yapan suçluların yakalandığı belirtiliyor. Piyasadaki ay taşlarının bazılarının sahte olduğu söylentileri de ortalıkta dolaşmakta. Çünkü Ay taşları ile dünyada bulunan taşlar arasında pek bir fark bulunmuyor.

Ay hakkındaki ilginç bağlantılar
Aydaki Delik: http://skymania.com/wp/2009/10/hole-in-moon-could-give-shelter.html
Google'ın Ay Yarışması; Google - Xprise yarışmasında 2012 yılına kadar Aya bir robot gönderip, minimum 500 metre mesafe katedip, yüksek çözünürlüklü görsel veri gönderimi yapabilen kuruluş veya kişi 30 Milyon Dolar ödüllü kapacak.
http://www.googlelunarxprize.org/
NASA'nın Ay turizmini ve gelecekte Mars yolculuğunu başlatacak Orion Projesi:
http://www.nasa.gov/exploration/home/orion_announcement.html
Benim için küçük fakat insanlık için büyük bir adım:
Neil Amstrong'un aya ilk adım attığında söylediği sözlerin orjinal ses kaydı
http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/2899/
NASA'nın önce kaybettiği son anda çöpten bulduğu orjinal Apollo 11 kayıtları hakkında:
http://www.cosmosmagazine.com/node/818
Ay Mitleri:
http://hubpages.com/hub/10-Interesting-Myths-and-Legends-About-The-Moon

Akıllara durgunluk veren açıklamalar. Ay'ın karanlık yüzünde uzaylılar şehri var...Uzaylılar Ay'ın karanlık yüzünde
Piyanist ve besteci Anjelika Akbar'ın "10 çeşit uzaylı var" sözleri gündeme bomba gibi düşerken ünlü sanatçının uzay merakının babasından kaynaklandığı ortaya çıktı. Uzay bilimleri profesörü olan babasının hikayeleriyle büyüyen Kazakistan doğumlu Türk vatandaşı sanatçı, BUGÜN'e birbirinden ilginç açıklamalarda bulundu... Kaç yaşında müzikle ilgilenmeye başladınız? 2.5 yaşındaydım. Nota biliyor, piyano çalıyordum. Sizdeki bu yetenek nasıl keşfedildi? Annem piyanist, babam bestekar kompozitördü. Babam aynı zamanda Kazakistan'da uzay bilimleri profesörüydü. Yeteneğimi onlar keşfetti. Hem müzisyen hem uzay bilimci bir baba... Neler yapıyor babanız? Kazakistan’da uzay bilimleri profesörü. Ben böyle bir babanın kızı olarak ister istemez felsefeyle, müzikle, uzayla çocukluktan beri ilgileniyorum. “İLK UZAY MEKİĞİNİ BABAM YAPTI” Babanızın üzerinizde etkisi fazla mıdır? Bana o kadar çok hikaye anlatıyordu ki oyuncaklarla ilgilenmeme gerek kalmadı. Uzaya giden ilk astronot Rus Yuri Gagarin'di. Nedense herkes Amerika'dan gittiğini zannediyor. Onun gittiği uzay mekiğini babam yaptı. Ruslar uzaya büyük ilgi duyar. Birçok evde teleskop var. UFO görenlerin sayısı çok oluyor. Türkiye'de de UFO gören çok insan var. Neden dünyamızı daha sık ziyaret etmeye başladılar? Ben gökyüzüne baktığım zaman oralarda bizim dışımızda canlıların olması gerektiğine inananlardanım. Sonsuz evrende Allah gibi kudretli bir ışık ve yaratıcılık kaynağı sadece dünyadaki insanı yaratmış olamaz. Belki bizden daha uzun süredir yaşamış olan çok gelişmiş birtakım medeniyetlerdir. BELGELER MÜZEDE SAKLANIYOR Babanız da UFO görmüş mü? Onun elinde başkalarının görüp çektiği UFO belgeleri var. Bir süre önce Rus araştırmacılar, Rus hükümetinin 30 yıldır sakladığı, 'Çok gizli' yazılı belgeleri açıkladılar. Rusya'nın ve Amerika'nın beraber yürütmeyi planladığı Ay programı vardı. Ay'a insan göndereceklerdi ama çalışmalar aniden durduruldu. Neden durdurdular? Açıklanan şu; orada dünya dışı varlıklar tarafından inşa edilmiş şehirler bulunmuş... Ay'ın karanlık yüzeyinde! Evler, binalar varmış orada. Terk edilmiş bir şehir değilmiş, içinde yaşayanlar varmış. Bunun fotoğrafı var mı ellerinde? Bakın o fotoğrafın belgesi yıllardır Londra Müzesi'nde! Saklanıyor muydu bilmiyorum. Ama o şehrin fotoğrafı var. Bu hiç açıklanmadı. İlk bestenizi ne zaman yaptınız? 3 yaşında. Ama ilk büyük bestemi 4 yaşında yaptım. Adı 'Şelale'ydi. Coşkulu bir müzikti. ‘Mutlak’ kulağım olduğunu keşfettiler. Mutlak kulak nedir?Mutlak kulak olan nadir insanlar hangi müzik çalıyorsa onun bütün notalarını bilir. Ben dünyada çıkan her sesin, hangi notaya denk geldiğini bilirim. Hangi müzisyenler sahip buna? Her çağda parmakla sayılacak kadar az. Bethoven, Bach, Mozart ve Barbara Streisand ve Steve Wonder’da bu yetenek vardır. Pek çok astronotla tanıştınız. Uzaydan dönen astronotlara ne oluyor? Yerçekimsiz ortamdan dünyaya gelince bünyeleri afallıyor. Geçici felç oluyorlar. Bu yüzden uzaya giden insanın vücudunun dayanıklı olması gerekiyor. Birçok astronot uzaya gidip geldikten sonra inanılmaz birer ressam oluyorlar. Örneğin V Janibekov uzaya gittikten sonra sergiler açtı ve müthiş resimleri vardı, ünlü bir ressam oldu. Genelde bu astronotlar uzayla ilgili resimler çiziyorlar. Evinin alt katında büyük bir çalışma yeri var. Birçok Rus astronotu geri geldikten sonra ressam oluyor. Temaları da uzay... İnanılmaz renkler kullanıyorlar. Üstün yeteneklere sahip olduğunuz için özel bir eğitim aldınız mı? Tabii aldım. Üstün zekalı çocukların eğitim gördüğü bir okulda okudum. Bölümüm, piyano ve bestecilikti. 10 yaşındayken bestecilik bölümüne alınmıştım. Normalde 15-17 yaş arasındaki çocuklar okuyordu o bölümde. Yeni projeleriniz var mı? Yeni çıkan albümümdeki bestelerimi konserlerimde dinleyicilerimle paylaşacağım. Klasik konserler vermeye devam ediyorum. Senfonik eserler CD'si yapacağım, onlarda benim bestelerim, hazır. Bir de kitap yazıyorum 'İçimdeki Türkiye'... Türkiye'ye ayak bastığımdan itibaren yaşadıklarımı anlatacağım.En son CANTAR tarafından Perş. Ara. 16, 2010 11:24 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


_________________
Bende 1 Para Vardı.
Sendede 1 Para.
Paraları Değiştirdik.
Paramız Artmadı Senin 1 Paran,Benimde hala 1 Param Var.
Bende 1 Bilgi Vardı.
Sendede 1 Bilgi Bilgileri Değiştirdik.
Bak Şimdi Seninde 2 bilgin.
Benimde 2 bilgim oldu...

---***İŞTE BİZ BUNA PAYLAŞIM DİYORUZ***---

(HAYATA DAİR CEVAPLARI TAM ÖĞRENMİŞTİK Kİ SORULARI YENİ SORULARLA DEĞİŞTİRDİLER)...
http://gizlihazineler.turkforumpro.com

2 Geri: AY'IN KARANLIK YÜZÜNDE NELER OLUYOR Bir Perş. Ara. 16, 2010 8:27 am

novanda

avatar


bu yazılanların çoğunu bilmiyordum çok saolun teşekkürler


_________________
.................BİLMEK LANETLENMEKTİR.................

3 Geri: AY'IN KARANLIK YÜZÜNDE NELER OLUYOR Bir Perş. Ara. 16, 2010 9:58 pm

CANTAR

avatarAy hakkında bilinmeyenler
Ay,
dünyamızdaki birçok jeolojik olayda etkisini gösteriyor. Okyanuslardan,
günlerin uzunluğuna kadar, gezegenimizin uydusu olan Ay, yaşamımızı
devam ettirebilmemiz için çok önemli bir rol oynuyor. Kraterlerle dolu
bu küçük gri küre, bugüne kadar bilinenleri ve bilinmeyenleriyle, bilim
dünyasının ilgisini çekmeye devam ediyor.

Bilim dünyası,
Dünya'da ile neredeyse aynı yaşta olan Ay'ın keşfini sürmeye devam
ederken, birçok insan bu sessiz gezegen hakkında birçok şeyi yanlış
biliyor.
Dev Çarpışma
Bilim
insanları, Ay’ın Dev Çarpışma olarak adlandırdıkları bir çarpışmanın
etkisiyle oluştuğunu düşünüyor. Bunu şöyle açıklayabiliriz: Güneş ve
Güneş Sistemi’ndeki gezegenlerin oluştuğu 4.6 milyar yıl önce oluştu.
Bundan kısa bir süre sonra Mars gezegeni büyüklüğünde bir nesne,
Dünya’ya çarptı.Bu
Çarpmanın
etkisiyle buharlaşmış kayalardan meydana gelen bulutlar Dünya’nın
etrafını sardı. Bulutlar zamanla soğudu ve sıkışarak bir kuşak
oluşturdu. Bu parçalar zamanla bir araya gelerek, Ay’ın ortaya çıkmasını
sağladı.

Dünya Ay’ın yükselmesini sağlıyor

Ay,
günün farklı saatlerinde de olsa her gün, doğudan doğuyor ve batıdan
batıyor. Ay’ın bu hareketi, tıpkı Güneş ve diğer gezegenlerde olduğu
gibi tek bir sebebe dayanr:

Kendi ekseni etrafında dönen Dünya,
dönüşü esnasında uzaydaki nesneleri kendine çeker ve ardından geri
iter. Ay, Dünya’nın etrafındaki yörüngesel dönüşünü 29.5 günde tamamlar
ve gökyüzünde doğuya kademeli olarak hareket eder.

Bu durum, Ay’ın her gün ortalama 50 dakika boyunca yükselmesinin sebebidir.

Ay, bazı günler geceleri gökyüzünde belirdiği gibi, bazen de gün içinde tepemizde belirir.
Duyduklarınızın aksine, Ay’ın “karanlık bir yüzü” yok. Tam tersine, Dünya’dan göremediğimiz “uzak bir yüzü” var. Sebebi de şu:

Uzun zaman önce, Dünya’nın yerçekimsel etkileri Ay’ın ekseni
etrafındaki hareketini yavaşlattı. Ay’ın dönüş hareketi, Dünya’nın
etrafında bir tam dönüş yaptığı süreyle (yörünge dönüş süresi)
eşitlenecek kadar yavaşladığında, bu etki dengelendi.Sonuç olarak Ay, Dünya’nın etrafında ve kendi ekseninde yaptığı dönüşü
aynı zamanda tamamlıyor ve Dünya’dan bakıldığında sadece tek bir yüzünü
bize gösteriyor.Yerçekimi çok daha az
Dünya'nın
yaklaşık 27’de biri büyüklüğünde olan Ay, gezegenimize kıyasla çok
küçük kalıyor. Ay’ın yüzeyinde yerçekimi ise, Dünya’nın yerçekiminin
yaklaşık altıda biri.
Eğer Ay’ın yüzeyinde bir taş bırakırsanız, düşmesi Dünya’dakine kıyasla
çok daha uzun zaman alacaktır. Diğer yandan, Dünya’da 68 kilo gelen
biriyseniz, Ay’da ağırlınız sadece 12 kilo olacaktır.
Büyük ve küçük dolunaylar
Ay’ın
Dünya etrafındaki yörüngesi çember değil elips şeklinde. Bu durum,
Dünya’nın merkezi ile Ay’ın merkezi arasındaki uzaklığın yörüngenin
farklı noktalarında değişmesine neden oluyor. Ay yörüngesinin yeryüzüne
en yakın olduğu nokta (yerberi) 363 bin kilometre.


En uzak olduğu nokta, (yeröte) ise 405 bin 500 kilometre.


Dolunay, yeröte esnasında gökyüzünde belirdiği zaman, ortalama uzaklıkta
beliren dolunaylardan yüzde 14 daha büyük ve yüzde 30 daha parlak olur.

Ay’ın yüzeyindeki kraterler, bu küçük gökcisminin patlamalarla dolu
geçmişini yansıtıyor. Ay’da neredeyse hiç atmosfer olmamasının yanı sıra
jeolojik faaliyetlerin çok nadir görülmesi, kraterlerin daha dün
oluşmuş gibi durmalarını sağlamış. Araştırmacılar, kraterlerin
oluşmasına neden olan çarpışmaların milyarlarca yıllık bir geçmişi
olduğunu düşünüyor. Dünya'daki atmosfer ve iklim hareketliliği nedeniyle
geçmişte yaşanan çarpışmaların izlerini yüzeyden silinmiş durumda.

Ay’daki kraterleri inceleyen bilim insanları, Dünya’nın ve uydusunun 4
milyar yıl önce ağır meteor bombardımanına maruz kaldığını belirtiyor.
En şaşırtıcı şey, o dönemde var olmayı başarabilmiş yaşam formlarının bu
çarpışmaları atlatmış olabileceği.

Ay’ın şekli yuvarlak veya küre değildir. Tersine, Ay bir yumurtaya
benzer. Eğer dışarı çıkar ve Ay’a bakarsanız, gezegenin sivri ucunun
size dönük olduğunu fark edersiniz.

Ayrıca, Dünya’nın tersine Ay’ın yoğunluk merkezi gezegenin yaklaşık 2 kilometre dışında bulunmaktadır.

Apollo astronotları, Ay görevlerinde sismometre (yer sarsıntılarının
süre, büyüklük ve yönünü kaydeden cihaz) kullanarak, dev gri kürenin
tamamen ölü olmadığını ortaya çıkardı. Tersine, Ay'da jeolojik
faaliyetler sürüyordu.

Ay’ın birkaç kilometre derinliğinde
yaşanan küçük depremlerin, Dünya’nın yerçekimsel gücünden kaynaklandığı
düşünülüyor. Bu sarsıntılar nedeniyle bazen uydunun yüzeyinde çeşitli
gazların açığa çıkmasına neden olan çatlaklar meydana geliyor.


Ay depremleri
Bilim
insanları, Ay’ın sıcak, hatta kısmen erimiş bir çekirdeğe sahip
olduğunu öne sürüyor. Ancak NASA’nın Lunar Prospector uzay aracı 1999
yılında Ay’ın çekirdeğinin, Ay'ın yoğunluğunun yaklaşık yüzde 2’si ile
4’ü arasında olduğunu tespit etti. Dünya’nın çekirdeği ise Dünya'nın
yoğunluğunun neredeyse yüzde 30’una denk geliyor.Dünya’nın okyanus ve denizlerindeki dalgaların oluşmasını sağlayan etki
ağırlıklı olarak Ay’dan ne kısmen Güneş'ten kaynaklanır. Peki bu nasıl
olur?

Ay’ın yerçekimi, Dünya’daki okyanuslar üzerinde bir çekim
gücü oluşturur. Ay yüzeydeki suyu yukarı çeker ve büyük dalgalar
oluşturur. Dünya’nın diğer tarafındaki dalgalar ise, Dünya'nın Ay’a
uyguladığı çekim etkisinin, okyanuslara uyguladığı itme etkisinden daha
güçlü olması sayesinde oluşur.

Bu çekim gücünün ilginç bir etkisi daha bulunuyor: Ay’ın Dünya’nın
yörüngesel enerjisinden çalması sonucu Dünya her yüzyılda yaklaşık 1.5
milisaniye yavaşlıyor.

Siz bu satırları okurken, Ay Dünya’dan uzaklaşmaya devam ediyor. Her
yıl, Ay Dünya’nın yörüngesel enerjisinden çok az olsa da bir miktar
çalmakta. Çaldığı bu enerji ise, Ay’ın her yıl yörüngesinden 4
santimetre uzaklaşmasını sağlıyor.

Araştırmacılar, 4.6 milyar
yıl önce oluştuğunda, Ay’ın Dünya’ya olan uzaklığının 22 bin 530
kilometre olduğunu tahmin ediyor. Bugün ise, bu mesafe 450 bin
kilometreye ulaşmış durumda.

Bu esnada, Dünya’nın yörünge hareketi yavaşlıyor.


Ay uzaklaşıyor!
Sonuç
olarak günler gittikçe uzuyor. Nihayetinde, Dünya’nın dalga hareketleri
hem kendisinin, hem de Ay’ın merkezi boyunca ilerleyen sanal bir
çizgide toplanacak ve gezegensel yörünge değişimi neredeyse duracak.
Günlerin uzunluğu bir ayı bulacak. Kısaca, sürekli olarak Dünya’dan
uzaklaşan Ay, milyarlarca yıl sonra bambaşka yaşam şartları ortaya
çıkaracak.


_________________
Bende 1 Para Vardı.
Sendede 1 Para.
Paraları Değiştirdik.
Paramız Artmadı Senin 1 Paran,Benimde hala 1 Param Var.
Bende 1 Bilgi Vardı.
Sendede 1 Bilgi Bilgileri Değiştirdik.
Bak Şimdi Seninde 2 bilgin.
Benimde 2 bilgim oldu...

---***İŞTE BİZ BUNA PAYLAŞIM DİYORUZ***---

(HAYATA DAİR CEVAPLARI TAM ÖĞRENMİŞTİK Kİ SORULARI YENİ SORULARLA DEĞİŞTİRDİLER)...
http://gizlihazineler.turkforumpro.com

4 Geri: AY'IN KARANLIK YÜZÜNDE NELER OLUYOR Bir Perş. Ara. 16, 2010 11:02 pm

CANTAR

avatar


Ay seyahatinin bilinmeyenleri

Bundan
40 yıl önce insanoğlu aya ayak bastı ve böylelikle insanlık tarihinin
en eski rüyası gerçekleşmiş oldu. Ayın fethinin 40`ıncı yıldönümü ABD`de
çeşitli etkinliklerle kutlandı. Peki Ay`a neden gidildi? Bir daha neden
Ay`a seyahat edilmedi? Yakın

ABD, Ayın fethinin 40`ıncı yılını kutluyor. ApolloNeil Armstrong
bundan 40 yıl önce aya ilk ayak basan insan olarak tarihe geçti. NASA
bu anlamlı yıldönümünde ilk kez Apollo uzay aracının aya indiği
bölgelerin fotoğraflarını internet sitesinde yayınladı. NASA`nın yeni
yayınladığı fotoğraflar 40 yıl sonra, insanoğlunun gerçekleştirdiği bu
büyük olayla ilgili detayları gözler önüne seriyor. Görüntüler arasında
astronotların ayak basma anları ve ay yüzeyinde bıraktıkları ayak izleri
de bulunuyor. İlk kez yayınlanan bu fotoğraflarda Apollo uzay aracının
ayak takımları da ayda terk edilmiş görülüyor. Apollo`nun bu parçasını
çeken ise geçen ay NASA tarafından gönderilen Ay Keşif Uydusu LRO.
Ay keşif uydusunun çektiği son fotoğraflar insanoğlunun ayda yürüdüğüne
hala inanmayanlara somut bir kanıt sunuyor. Aya seyahat efsanesinde
birçok merak edilen konu var. İlk soru neden Ay`a gidildi? Ay
seyahatinin amacı tamamen siyasiydi. Soğuk savaş döneminde ABD, uzay
yarışında Sovyetler Birliği`ne
yenilemezdi. Sovyetler Birliği, 4 Ekim 1957`de yapay bir uyduyu, yani
Sputnik`i uzaya yerleştirdi. Bu ABD için tam bir şoktu. Bu olay
teknoloji yarışında geride kalmak demekti. 12 Nisan 1961 tarihinde RusGagarin uzaya çıkan ilk insan oldu. Bunun üzerine eski ABD Başkanı Kennedy o yıl içinde Ay`a bir Amerikalının basması talimatı verdi. Amerikalılar hızlı davrandı ve 1961 yılında 20 Temmuz`u 21`e bağlayan gece Neil ArmstrongBuzz Aldrin, aya izlerini bırakan ilk insanlar oldular. 11`in astronotlarından kozmonot
ve 1972`de
onları on astronot takip etti. Bu çalışmayı gerçekleştirebilmek için
Amerikalılar Apollo programının tamamına bugünkü değeriyle 150 milyar
dolar harcadılar.
Peki neden bir daha aya seyahat edilmedi?1972`deki
Apollo 17 misyonundan sonra hiçbir insan aya gitmedi. Neil Armstrong`un
ilk seyahatinin ardından gelen yolculuklar ilki kadar heyecan
uyandırmadı. Aynı zamanda projenin maliyeti de caydırıcı oldu.
1970`lerin başında yerkürenin incelenmei, telekomünikasyon ve askeri
casusluk ön plana geçtiğinden insanlı uçuşlar yerine uydulara ağırlık
verildi.
Günümüzde aya tekrar gidilmesi planlanıyor mu?Eski ABD Başkanı Bush
da ayı, kırmızı gezegene ulaşmak için bir deneme tahtası olarak
görüyordu. Altı ayda bir değişecek şekilde astronotların sürekli ayda
kalması ve ay yüzeyinde yeni teknolojilerin test edilmesi öngörülüyordu.
Aya 2020 yılından önce tekrar gidilmesi planlanıyor. Ekonomik krizle
boğuşan ABD, projenin maliyetini hesaplaya dururken diğer ülkeler bu
konuda çok hırslı gözüküyor. Örneğin Çinliler, ABDli astronotlar Ay`dan dönmeden, kendileri Ay`a bir taykonot göndermek istiyorlar. Ayın çevresine birer küçük uzay aracı gönderen Rusları, Japonları ve Hintlileri de unutmamamak gerekiyor. AvrupaGPS uzay endüstrisinin kazandırdıklarından sadece bazıları.
ise uzay araştırmalarının uluslararası bir boyut kazanmasını ve uzayla
ilgili çalışmaların ortak bir proje etrafında birleştirilmesini
öneriyor. Sonuçta Ay`a seyahat insanoğluna ne kazandırdı? Milyarlarca
dolar açlıkla mücadele için kullanılamaz mıydı? Bu doğru ancak Ay`ın
fethi yoksul ülkelerde bugün çok sayıda kişinin yararlandığı
teknolojilerin gelişmesini sağladı. Zararlı gazları test eden alıcılar,
enerji tasarrufu sağlayan materyaller, askerlerin ve itfaiyecilerin
kullandığı yanmayan kumaşlar,


Dünya Uydusu Ay'ın Gizemli Bilinmeyenleri

* Ay, dünyadan daha yaşlıdır, öyleyse kökeninin başka bir yer olması mümkündür.
* Niçin bazi bilim adamlari, Ay taşlarının 20 milyar yıllık olduğunu iddia ediyorlar. Yani dünyadan daha eski...
* NASA, bir Ay kayasının 5.3 milyar yıllık olduğunu saptadı ama bu Günes Sistemi öncesine ait bir tarihti.
* Önemli bilim adamlari ve Ay uzmanları, Ay'dan getirilen elementlerin
dünyadakilerden daha eski olduğunu belirlediler ama neden resmen
açıklamadılar
* 40 Ay tasinin en azindan 7 milyar yıllık oldukları belirlendi, bu tarihleme dünyadan ve güneşten iki kez daha eskidir.
* Buna karsin Ay'ın yüzey toprağı, Ay taşlarından daha eskidir. Farklılık nereden geliyor
* Bir grup bilim adami Ay'ın yıldızlararası bir yerde yapıldığı
görüşündeler ve dünya tarafindan yakalandığını düşünüyorlar. Ama bu
nasıl olabilir
* Neden bazi bilimciler, Ay'ın içinin yoğunluğunun yüzeyden farkli
oldugu düşüncesindeler. Gerçekten Ay'ın içi boş olabilir mi? Ve bu
biliniyor mu?
* Niçin Ay'ın 8 mil üstünde, yüksek dozda radyoaktivite var, bu elementer olarak doğal mıdır?
* NASA tarafindan 100 millik bir alana yayılmış su buharı saptandı ama
Ay'da su olmadığı biliniyor. Bu gizem, Ay'ın yapay olduğu anlamında mı?
* Ay'ın çok eskiden sıcak olduğu ileri sürülüyor ama bunu dünyadaki
benzerleri gibi kanıtlayan bir kanıt bulunmuş değil. Bu çelişki henüz
açıklanamadı.
* Ay, hem dünyanin doğal uydusu olamayacak kadar büyük, hem de çok uzaktadir.
* Ay, olmasi gerekenden daha düzgün bir yörüngeye sahiptir.
* Ay kraterleri çok fazla ve garip bir biçimde yüzeyseldir.
* Ay'ın dünyaya bakmayan yüzü çıkıntılı veya kamburdur ve Güneş
Sistemi'nde onun gibi gezegenine tek yüzünü gösteren bir başka uydu
yoktur.
* Ay ölçümlemeleri çok fazla demir olduğunu gösteriyor.
* Ay toprağı, Ay kayalarından çok daha yaşlıdır.
* Ay'ın bileşimi, dünyadan farklıdır.
* Doğa kanunlarına aykırı olarak, ağır metaller yüzeydedir.
* Ay'da önceden eriyik olan metaller yoktur.
* Ay dev bir gong sesi çıkarmaktadır ve yörüngede dönerken titreşmektedir.
* Ay bir moloz yığını gibi gözükmektedir.
* Ay, periyodik olarak sarsılmaktadır, bu bize düzenli bir sismik
aktiviteyi gösteriyor. Sismik dalgalar sanki tek bir kütleymiş gibi tüm
yüzeyi dolaşabiliyorlar.
* Dünyadan bakıldığında Ay, bir güneş diski gibidir yani tutulmalarda güneşi tam olarak kapatır, ne biraz küçük veya büyüktür sanki büyüklüğü güneşi örtmek için ayarlanmıstır.
* Eger Ay, dünya tarafindan yakalanmışsa, bunun sonu gelecek ve Ay yine uzaklaşıp gidecektir.
* Normalde Ay'ın çizdigi yörünge, dünyanin ekvatoral çemberiyle karşıt
olmalıdır, ama Ay garip bir şekilde dünyanın yaptığı gibi, güneşe
bağımlı bir yörünge çizer.
* Her ne kadar Ay volkanların ölü olduklari söyleniyorsa da,
yüzyillardır Ay'da garip ışıklar, parlamalar görülmekte ve hala
izlenmektedir.

Ay Olmasaydı Ne Olurdu?
Merkür gezegeni büyüklüğündeki Ay'ın,
Dünya'nın dörtte biri kadar bir yarı çapı, sekizde biri kadar bir
kütlesi ve altıda biri kadar bir yer çekimi kuvveti vardır. Yani
Dünya'da 60 kg olan birisi Ay'da 10 kg gelmektedir. Dünya'ya olan
uzaklığı, yörünge hareketi boyunca farklılık göstermektedir. En
yakındayken; 345.400 km, en uzaktayken; 406.700 km dir. Dünya
çevresindeki dönüşünü 27 gün, 7 saat ve 43 dakikada tamamlamaktadır.
Dünya'mızın uydusu olan Ay olmasaydı ne oludu diye hiç düşündünüz mü?
İlk olarak Ay'ın çekim etkisi olmayacaktı. İşte bu çekim etkisinin
olmaması sonucunda “gel git” olayları olmayacak, insanların ve ağaçların
boyları uzamayacak, hayvanlar daha kısa ve güçlü bir yapıya sahip
olacaklar bununla birlikte tüm canlılar Dünya'ya yapışık bir hayat
sürdüreceklerdi.

Ay'ın çekim etkisinin yararları sadece bunlarla sınırlı değil. Mesala
Ay'ın çekim etkisi olmasaydı Dünyamız şu anki dönüşünü 3 katı daha hızlı
dönecek bir gün 8 saate inecekti. Bu hızlı dönmesinin sonucunda
Dünya'mız ekvatordan başlamak üzere atmosferini kaybedecekti. Kabetmese
dahi bu aşrı hızlı dönüş sonucunda Dünya üzerinde hızı saatte 300 km yi
bulan kasırgalar esecek bu da hayatı kötü etkileyecekti. Bu şiddetli
rüzgarlar sonucunda insanlar duyma yeteneğini kaybedecek, konuşamayacak,
el kol işaretleriyle haberleşecekler, bu da zeka ve yetenek gibi
kavramları olumsuz yönde etkileyecekti.

Diğer bir etkisi ise mevsimlerin oluşumunda gözlemlenecektir.
Mevsimlerin oluşumu sağlayan Dünya'mızın eksen eğikliğidir. Bu eğiklik
23 derecedir. Ay olmasaydı açı bu defa 23 derece değilde 90 derece
olacaktı. Bunun sonucunda kutuplar ekvatorla yer değiştirecek ve böylece
kutuplar ekvator kadar sıcak, ekvatorda kutuplar kadar soğuk olacaktı.
Tabi bu sıcaklık değişimleri bir anda gerçekleşeceğinden bir anda
dondurucu soğuklar bir anda 100 dereceye varan kavurucu sıcaklıklar
yaşamı olumsuz etkileyecekti.
Ay'ın çekim etkisinin yararları dışında da yararları vardır. Ay,
Güneş'ten gelen ışığı Dünya'ya yansıttığı için; Dünya'nın ısınmasına
katkı sağlamaktadır. Bununla birlikte bir kalkan görevi görmekte olan
Ay, Dünya'ya çarpacak göktaşlarını engellemekte ve Dünya'yı büyük
tehliklerden korumaktadır.
Bilindiği gibi Ay, Güneşle birlikte insanlık tarihi boyunca takvim
olarakta kullanılmış; Ay takvimi hazırlanırken Ay'ın evrelerinden
yararlanılmıştır.
Görüldüğü gibi çok basit bir gök cisimi olarak düşündüğümüz uydumuz Ay,
hayatımızda su, toprak, hava ve Güneş kadar önemli bir yere sahiptir.
Dünya'da hayatın olması için gerekli milyonlarca şartlardan bir tanesi
ve bir sistemin bir düzenin çok önemli bir parçasıdır.

Uzaydan gelen kozmik ışınların çoğu Dünya’ya giydirilen manyetik alan
tarafından zararsız hâle getirilmektedir. Çok azı da Dünya’ya ulaşıp
atmosferdeki ve yeryüzündeki kimyevî hâdiselerin meydana gelmesinde rol
oynamaktadır. Ay olmasaydı Dünya ile birlikte merkezi de hızlı
dönecekti. Dünya’nın merkezinde hızlı dönen sıvı dış çekirdek sebebiyle
manyetik alan da daha kuvvetli olacaktı. Bu durumda hem atmosferin
yapısında değişiklikler meydana gelecek hem de bazı bakteriler ve
manyetik alanı kullanarak yön bulan deniz kaplumbağaları som balıkları
yılan balıkları güvercinler göçmen kuşlar gibi birçok canlı menfî tesir
görecek ve çeşitli Ekosistemler bugünkünden çok daha farklı olacaktı.


İşin özü şu; "uydumuz" Ay olmasaydı, Dünya da dünya olmayacaktı.

Amerikan uzay ajansı Nasa’nın Ay’da su aramak için uydumuzun güney
kutbundaki bir kratere iki vuruş yapacağını açıklamasından kısa bir süre
sonra, Rusya, Amerikalılardan önce uzaya kozmonot gönderebileceğini
açıkladı.

Dünyamızın uydusu yeniden uzay ajanslarının ilgi odağında. Üstelik bu
seferki "yarışta" Amerika ve Rusya dışında Çin de var. Ay
yolculuklarından başka istasyon planları da yapılmakta. Rusların
Roskosmos uzay ajansından yapılan açıklamaya göre insanlı Ay
yolculukları 2015 yılından itibaren başlayabilecek. Hatta RKK Energija
uzay yolculukları kuruluşu şefi Nikolai Sevastjanov, Rusların 2012
yılında Ay’a inebileceklerine inanıyor.

Altmışlı yıllardaki rekabet tekrarlanacak olursa bu sefer üçlü bir yarış
çıkacak sahneye. Çünkü Çinlilerin de planları var. Çin uzay programının
şefi, Ay’ın araştırılmasını dört yıl önce planlamıştı. Çin, tıpkı
Dünyamızda olduğu gibi Ay’ın kuzey ve güney kutuplarında iki istasyon
kurmak istiyor. Bu projenin de 2010 yılına dek gerçekleşmesi
beklenmekte.

Gerçi Çin insanlı uzay uçuşlarına daha yeni başladı ama bu konuda çok
iddialı ve gelişmeler son derece hızlı seyrediyor. Çin bu amaçta
Sovyet-Rus teknikleri kadar Amerikan teknolojilerini de geliştirerek
kullanıyor. Rus uzay uzmanı Andrej Vaganov’un FBI’dan edindiği bir
kaynağa göre Çin’in Amerika’da teknolojik bilgileri toplayan yaklaşık
3200 firması bulunuyor.

Çinliler edindikleri son bilgilerle, normalde on yılda
gerçekleştirilebilen gelişmelerin altından iki ila üç yılda
kalkabiliyorlar. Vaganov, Ay istasyonuyla ilgili rekabetin dünya
politikasında belli başlı faktör haline gelebileceği kanısında. Ay eşsiz
bir askeri potansiyel sunuyor. Dolayısıyla da dünyayı gözlemlemek için
ideal bir gözlem merkezi.

Rusların ilgi alanı daha çok Ay’daki hammaddeler. Sevastjanov, Ay’da
döteryum ve helyum 3 elde edilmesini ve dünyaya taşınarak gelecekte
ekolojik ve temiz füzyon santrallerinde kullanılmasını önermekte.
Uydumuzda bulunun rezervler, tüm dünyanın ihtiyaçlarını binlerce yıl
karşılayabilir diyor uzman. Sojus uzay istasyonunun kurulduğu yerde şu
sıralar Ay uçuşları için bir konsept düşünülmekte. Taşıma sisteminin
temeli, seri üretilen roketler, motor blokları ve uzay gemileri gibi
halihazırdaki tekniklerden oluşacak.

Ruslar altmışlı yıllardan bu yana Ay yolculuklarıyla ilgili
bilimsel-teknik gelişmeler üzerinde yoğun bir şekilde çalışıyorlar. Uzay
teknikleri konusunda uzmanlaşmış Lavoçkin Üretim Birliği kuruluşunda
önemli bir hareketlilik var. Bir zamanlar insansız uzay gemisi
"Lunachod"u geliştirilen kuruluş, üç ila dört yıl içinde modern bir
"Lunachod" üretecek. Ruslar Ay istasyonu için uluslararası bir proje
düşünüyorlar.,


"Ay, işte orada, gözümüzün önünde duruyor. Üstelik birkaç defa gittik
ve geldik; garip olan ne olabilir?" diyebilirsiniz. İyi de acaba işin
ne kadarını biliyoruz?Ay'la ilgili olarak elde edilen bilgilerin
bizlere ne kadarı açıkland? Ortada ciddi ve çarpıcı iddialar var. Daha
da ötesi, bilimcilerin gözlemleri var. Öyleyse işin aslı nedir? En
inanilmazı ise, Ay'ın yapay bir uydu olduğu iddiasıdır. Yani Ay, dünya
dışı bir zeka tarafından üretilmiş ve bilinmeyen bir nedenle dünyanın
yörüngesine konmuştur. Bunlar doğru olabilir mi? Ama öncelikle bilimin
gözlemlerini görelim;

Ünlü Condon Raporu'na göre Apollo 8
astronotları inanılması güç bir rapor vermislerdi; Frank Bormann, James
Loveli ve William Anders, ilk yörünge uçuşundayken (24 Aralik 1968),
yüzeyde uçuş pistine benzer bir alan gözlerine çarptı. Ay'ın öteki
yüzüne geçtiklerinde, dev boyutlarda bir cisim gördüler ve fotoğrafını
çektiklerini söylediler. Cisim, astronotların tanımına göre 10 mil kare
büyüklügündeydi. Ama bir dahaki geçişte cisim yoktu. Bir diğer olay,
Apollo 10'da yaşandı; astronotlar Eugene Ceman, Thomas Stafford ve John
Young, Ay'a inmek için hazırlanırken yine uçuş pistine benzer dört alan
gördüler. Ay modülü Snoopy ile yüzeye inerken, ışıklı bir cismin
yanlarından geçip gittiğini rapor ettiler.

Apollo 11 'de, yani
Ay'a yapılan ilk inişte; Armstrong ve Aldrin, yüzeye indiklerinde
Michael Collins, Columbia adlı kumanda modülünde yörüngedeydi ve Collins
gördüğü cisimleri "Bogey" adıyla tanımlayarak dünyaya rapor etti. Daha
sonraki saatlerde, Aldrin ve Armstrong, Ay yüzeyinden örnekler
topluyorlardı. Armstrong, birden haykırdı; "Bu da ne! Bu ne biçim şey.
Bilmemiz gerek..." Ve konusma devam etti. Yer Kontrol: "Nerede? Yer
Kontrol, Apollo-11'i arıyor..." Apollo 11: "Bu bebekler çok büyük... Çok
iriler... Tanrım, inanamazsınız... Size bir başka uzay aracını anlatmak
istiyorum... Kraterin uzak kenarındalar... Ay'da bizi izliyorlar...
Onlar, bizden önce buradaydılar..." Yer Kontrol, bu andan sonra
astronotlara konusmayı kesmelerini ve objeleri filme almalarını söyledi.
Ama bu filmler asla yayınlanmadı ve hatta varlıkları reddedildi.

Apollo
12 misyonunda ise, astronotlar garip sesler duydular ve ışıklı bir
cismi Yer Kontrol'e bildirdiler. Apollo 15 astronotları olan James lrwin
ve David Scott, Ay üzerindeyken önlerinde uçan garip bir cismi bir süre
izlediler ama kaybettiler. Apollo 16 astronotu Thomas Mattingiy,
kumanda modülünden Ay yüzeyi üzerindeki yanıp sönen ışıklı bir cismi
rapor etti. NASA uzmanlarindan Dr. Faruk El Baz, cismin bir UFO, yani
Tanımlanamayan Uçan Cisim oldugunu belirtti. O anda, Ay'da SSCB veya
ABD'ye ait bir başka uzay aracı yoktu. Apollo 17 aracının astronotları
olan Ron Evans ve Harrison Schmitt de, Ay'da ışıklı noktalar
gördüklerini belirttiler.

Ay, dünyanın yörüngesine neden kondu?
Ay'ın
geçmişi nedir veya orjini nereden geliyor? Bu sorunun cevabı yoktur ya
da bir bulmacadır. Bugün bilim, üç ana kuram üzerinde duruyor. Sovyet
bilimcileri tarafından geliştirilen bu üç ana kuram şöyle:

1. Ay,
bir zamanlar, dünyanın bir parçasıydı ve dünyadan koparak uzaklaştı.
Ama bu görüş, büyük bir bilim grubu tarafından reddediliyor.
2. Ay, aynen dünya gibi, Günes Sistemi oluşurken, bir gaz bulutuydu ve doğal olarak Ay'ın uydusu oldu.
3.
Ay, farklı bir cisimdir. Yani dünya dışıdır. Güneş Sistemi'nin içinde
bir yerden veya Güneş Sistemi'nin dışından gelmiş, dünyanın çekim
alanına girerek, orada bir uydu olarak kalmştır.

Sovyet bilim
adamları olan Vasin ve Shcherbakov, şaşırtıcı bir açıklama yaptılar;
"Gerçekten de bilimciler, Evren'in kökenini ciddiyetle uzun süredir
araştırıyorlar ama daha henüz kesin bir cevap veya açiklama yoktur. Aynı
şekilde, Ay - Dünya sistemi de açıklanamıyor. Bize göre Ay, dünyanın
yapay bir uydusudur ve bilinmeyen bir zeka oluşumu tarafından yörüngeye
konulmuş olabilir." Bu iki bilim adamına göre Dünya'nın çekim gücü,
kübik santimetrede 5.5 gr.'dir Ay'ınki ise 3.33 gr'dir. Öyleyse Ay'ın
içi boş olmalıdır. Yani yapaydır. Yapılmıştır ama kimin tarafından?
Gizemin çözümü, kraterlerin içinde. Ay yolculukları sonucunda elde
edilen bilgiler, çok önemli ama gizli tutulmaktadır. "Neden?" diye
sorduğumuzda, uzmanlara göre kesin çözüm henüz yoktur veya erkendir.

Ay'ı Dünya'ya Kim "Uydu"rdu?
Peki
Ay, nereden gelmiş olabilir? Bir NASA dökümanında, "Bu, en büyük
bulmacadır." deniyor. NASA bilim adamları, kesin bir çözüm olmadığını
açıkça söylüyorlar. Çalışmalar var, bilgiler, olaylar var; ama henüz
kesin cevap yok.

Günümüzün bilim adamlarının gerçeğinde, uygun
bir kuram henüz bulunamadı. O zaman, genelde bakabileceğimiz yaklaşımlar
vardır. Eğer Ay, evrenin bir yerinden gelmişse, bunu birgün
öğreneceğiz.

Apollo yolculukları öncesinde, Nobel ödüllü Dr.
Harold Urey ve bir grup bilim adamının inanışına göre; "Ay, kozmosun bir
parçasıdır ve Ay'da yabancı bir uygarlığın izleri bulunacaktır. Ay'a
ayak basmamız ve bilgi toplamamız, Mars'a, Venüs'e veya asteroidlere
ayak basmamız kadar önemlidir." Urey, şöyle diyordu; "Dünya'yı ve Ay'ı
toplarsanız, bütün olarak hemen hemen uzaydaki herhangi bir cisim olarak
düşünebilirsiniz. Bu kadar yoğun bir materyalden dev bir kitle oluşur
ama dünyanın yoğunluğu, bu kadar büyük bir cismin olması gereken
yoğunlukta değildir. Yogunluğumuz, daha küçük bir cisme aittir.
Göründüğü kadarıyla, Ay ve Dünya'nın tek bir cisim olmasını kabullenmek,
bugün için olanaksızdır."

12 Maymun sorusu...
Sorular çok sayıda ve önemli görünüyor. Şimdi bunları ve bazı açıklamaları alt alta dizelim;

1. Ay, Dünya'dan daha yaşlıdır, öyleyse kökeninin başka bir yer olması mümkündür.
2. Niçin bazı bilim adamları, Ay taşlarının 20 milyar yıllık olduğunu iddia ediyorlar? Yani, Dünya'dan daha eski...
3. NASA, bir Ay kayasının 5.3 milyar yıllık olduğunu saptadı. Ama bu, Güneş Sistemi öncesine ait bir tarihti.
4,
Önemli bilim adamları ve Ay uzmanları, Ay'dan getirilen elementlerin
Dünya'dakilerden daha eski olduğunu belirlediler; ama neden resmen
açıklamadılar?
5. 40 Ay taşının en azından 7 milyar yıllık oldukları belirlendi. Bu tarihleme, Dünya'dan ve Güneş'ten iki kez daha eskidir.
6. Buna karşın Ay'ın yüzey toprağı, Ay taşlarından daha eskidir. Farklılık nereden geliyor?
7.
Bir grup bilim adamı, Ay'ın yıldızlararası bir yerde yapıldığı
görüşündeler ve Dünya tarafından yakalandığını düşünüyorlar. Peki bu
nasıl olabilir?
8. Neden bazı bilimciler, Ay'ın içinin yoğunluğunun
yüzeyden farklı olduğu düşüncesindeler? Gerçekten Ay'ın içi boş olabilir
mi? Ve bu biliniyor mu?
9. Niçin Ay'ın 8 mil üstünde, yüksek dozda radyoaktivite var? Bu, elementer olarak doğal mıdır?
10.
NASA tarafından 100 millik bir alana yayılmış su buharı saptandı; ama
Ay'da su olmadıgı biliniyor. Bu gizem, Ay'ın yapay olduğu anlamında mı?
11.
Ay'ın çok eskiden sıcak olduğu ileri sürülüyor; ama bunu dünyadaki
benzerleri gibi kanıtlayan bir kanıt bulunmuş değil. Bu çelişki, henüz
açıklanamadı.
12. Sonuç, Ay'la ilgili neden bu kadar çok cevapsız soru var?

Peki bütün bunlara karşı, şunları söyleyebilir miyiz?
1. Ay, hem Dünya'nın doğal uydusu olamayacak kadar büyük, hem de çok uzaktadır.
2. Ay, olması gerekenden daha düzgün bir yörüngeye sahiptir.
3. Ay kraterleri, çok fazla ve garip bir biçimde yüzeyseldir.
4.
Ay'ın dünyaya bakmayan yüzü çıkıntılı veya kamburdur ve Günes
Sistemi'nde onun gibi gezegenine tek yüzünü gösteren bir başka uydu
yoktur.
5. Ay ölçümlemeleri, çok fazla demir olduğunu gösteriyor.
6. Ay toprağı, Ay kayalarından çok daha yaşlıdır.
7. Ay'ın bileşimi, dünyadan farklıdır.
8. Doğa kanunlarına aykırı olarak, ağır metaller yüzeydedir.
9. Ay'da önceden eriyik olan metaller yoktur.
10. Ay, dev bir gong sesi çıkarmaktadır ve yörüngede dönerken titreşmektedir.
11. Ay, bir moloz yığını gibi gözükmektedir.
12.
Ay, periyodik olarak sarsılmaktadir. Bu, bize düzenli bir sismik
aktiviteyi gösteriyor. Sismik dalgalar, sanki tek bir kütleymiş gibi tüm
yüzeyi dolaşabiliyorlar.
13. Dünyadan bakıldığında Ay, bir Güneş
diski gibidir. Yani tutulmalarda, Güneş'i tam olarak kapatır, ne biraz
küçük veya büyüktür. Sanki büyüklüğü, güneşi örtmek için ayarlanmıştır.
14. Eger Ay, Dünya tarafından yakalanmışsa, bunun sonu gelecek ve Ay, yine uzaklaşıp gidecektir.
15.
Normalde Ay'ın çizdiği yörünge, Dünya'nın ekvatoral çemberiyle karşıt
olmalıdır; ama Ay, garip bir şekilde, Dünya'nın yaptığı gibi, Güneş'e
bağımli bir yörünge çizer.
16. Her ne kadar Ay volkanlarının ölü
oldukları söyleniyorsa da, yüzyıllardır Ay'da garip ışıklar, parlamalar
görülmekte ve hala izlenmektedir.

Bunların sonucunda, Ay'ın yapay
bir transformer dünya olduğu söylenebilir veya iddia edilebilir. Ay'da
bir yaşam oldugu ile ilgili bir belirti veya iz bulunamamıştır; ama
Dünya'daki volkanik küllere benzeyen Ay toprağı veya tozu üzerinde
yapilan deneylerde, bitkisel yaşama elverişli olduğu anlaşılmıştır. Ama
ortada böyle bir yaşam yoktur. Marjinal iddialara göre Ay, UFO'ların
üssüdür veya kullandıklari özel bir araçtır; ama bu da bir iddiadan
öteye gitmemektedir. Yüzeyde zaman zaman garip ve geometrik şekiller
görülmüş; ama bu görüntüler ya hemen kaybolmuş, ya da bir daha
görülememiştir.

Yine dünyadışı bir anlaşma mı?
2001
Uzay Yolu Macerası "A Space Odyssey" filmini hatırlarsınız. Filmin
temel objesi, dev bir monolit, yani taş bir bloktu. Arthur C.Clarck'ın
bu ölümsüz romanında ve de filminde monolit, insanlığa yol gösteriyordu.
Ranger
Krateri yakınında, benzer bir monolit, birkaç kez görüldü; ama sonra
kayboldu. Derken başka yerlerde yine görüldü; ama onlar da kayboldular.
Adı gizli tutulan bir NASA görevlisinden aldığı fotoğrafı kanıt olarak
gösteren araştırmacı George Leonard, yine aynı kraterin yanındaki dev
taş blogu gösterdi. Resim, çok netti ve üzerinde Y ve Z harflerine
benzer şekiller vardı. Leonard, şöyle diyor; "Ay, UFO'lara aittir. Bizi
Bronz Çagı'ndan beri izliyorlar. Politikalarımızı ve savaşlarımızı
gözlemliyorlar. Aslinda, Dünya üzerinde birçok iz bırakmışlardı. Ranger
7'nin fotoğrafları, bunları gösteriyor."

NASA, neleri saklıyor?
En
azından astronotların gördüklerini saklıyor. Hatta onların bizzat
anlattıklarını dahi inkâr ediyor. Peki, NASA bunu neden yapiyor? Eğer
astronotların Yer Kontrol ile konuştukları doğruysa - ki elde birçok
teyp bantı vardır - bunlar neden yeterli görülmüyor? California
Üniversitesi'nden Dr. James Harder, kayıtları NASA kayıtlarıyla
karşılaştırdığını ama NASA'nın her nedense bu kayıtları resmen kabul
etmediğini; ama üst düzeyde özel olarak dogrulandığını söylüyor. Bir
hükümet ajanı ise olayların örtüldüğünü kabul ederken, korkunun panik
kaygısından kaynaklandığını belirtiyor. UFO'lar bir yana, Ay'la ilgili
bilgilerin SSCB ve ABD tarafından saklanması için gösterilen "panik"
olgusu yeterli değil... Bu olay, belki kapalı bir rejim olan SSCB'de
yeterli olabilirdi; ama demokratik bir ülke olan
ABD'de normal
değildir. FBI ve CIA tarafindan VVashington'un bürokratik koridorlarında
oluşturulan ketumiyet girdabın arkasında kimler vardir? Ve soru yine
gündeme geliyor; neden???

George Leonard, tüm çalışmalarını ve
araştırmalarını, hayâtî ama başka bir soruya yöneltiyor; "Eldeki veriler
ve sınırli fotoğraflar, NASA tarafından kabul ediliyor; ama yaptıkları
çalışmalar çok az veya bireysel. Ay'la ilgili sistematik bir çalışmanın
yapılmasına engel olan nedir? Ya da NASA, neleri, ne nadar biliyor?
Gizemi çözmek isteyenlerin ellerindeki bilgiler, NASA ve eski Sovyet
yetkilileri tarafından kısıtlanmış yada özellikle yetersiz kılınmıştır."
Tam ve gerçek bir resmî açıklama, toplumu paniğe sokabilir mi? Geçmişte
evet ama bugün belki. Hatta hayır; çünkü günümüzün toplumu böylesine
evrensel bir olaya dahi duyarsız kalacaktır ve bu olası davranış,
yetkililer tarafından artık bilinmektedir. Öyleyse, ya astronotların ve
gözlemcilerin anlattıklari dogru degildir, ya da gizliliğin arkasında
çok daha geçerli bir neden vardir. Ne mi? Leonard, burada da iddiali;
"Geçerli neden, çok daha makrodur. Yani dünyadışı bir zeka ile bir
anlaşma veya ortak bir görüş birliği sağlanmıştır. Bunun da toplum
tarafından bilinmesi, birilerine göre yetersizdir.."

Arizona'daki
Amerikan Meteorit Müzesi Müdürü otan Dr. H. H. Nininger, 1952 yılında
yapılan bir gözlemde, Ay'da 20 mil uzunluğunda bir cam duvarın
bulunduğunun resmen kanıtlanlandığını söylüyordu. Nininger'e göre, bu
duvarın bulunduğu Verimlilik Vadisi'ndeki Messier ve Pickering
kraterleri, normal değildirler ve hatta yapay olmaları gerekir. Bu iki
kraterin arasında girişinin gözlemlendişi bir tünel vardır (Science
Sgest-Kasım 1952).

Benzeri bir iddia, Britanya Astronomi
Birligi'nden DR. H. P.Wilkins tarafından ileri sürülmüştür. Bilim
adamına göre, Ay'ın dış yüzeyinden içeri giden tüneller ve yollar, yani
Ay'ın içinde bosluklar vardır. Akla hemen bilim kurgunun büyük ismi H.
G. wells geliyor. "Ay'da ilk insanlar' adlı çocuksu romanında, Ayın
içinde yaşayan bir uygarlığı: Selenitler'i hikâye etmişti. Oca Wells,
birşey biliyor muydu? Galiba kesin sözü burada vemek mümkün değil; biraz
daha zaman gerekiyor olabilir. Ama insanlığın dikkati artik Mars'a
yönelmiş durumda ve sanki artık Ay yokmuş gibi davranılıyor. Ya da
gidildi, görüldü ve daha fazla karıştırılmaması mı istendi?

12
Ağustos 1971'de, Apollo-15'in kumandanı astronot David Scott, bir basın
toplantısı yaptı; "Aya gittik, gözlemcilerin elde attiği bilgileri test
ettik; ama araçlarımızın kaydettiği bilgiler, mekanik veya
elektroniktir. Daha önemlisi düşüncelerimizdeki bilgilerdir.
Plutarch'dan gelen bir sözcük var; 'Düşünce, rastgele doldurulan bir kap
veya tas değildir, ama düşünce, bir ateştir ve onu yakmak için ateş
gerekir." Sonuç olarak, Ay'ın yapay bir uydu olduğunu düşünmeyebiliriz;
ama bunun için düşünsel bir devrime ihtiyacımız var gibi. Yani
geçmişimizdeki tutuculuk bağlarğndan kurtulmalıyız. Yeni bir insan
gerçeğini aramalı ve düşünceyi özgür bırakmalıyız. Bir zamanlar, Ay'a
ayak bastığımızda çok heyecanlanmıştık. Ama eğer Ay, bilinmeyen bir
zekanın ürünü olan yapay bir uyduysa, bunu kanıtlamak, insanlığın
kendisini ve yasadığı ortamı tanıması yönünden daha heyecan verici
olacaktır.


5 Mart 1587 "Ay'ın yüzeyinde bir yıldız görüldü."
Yüzlerce insan, bu mucizeye saşırdı. Işığın sivri uçları ve boynuzları
vardı. (Harrison 1876 - Lowes 1927)
12 Kasım 1671 Gökbilimci ve fizikçi Cassini, Ay'ın üzehnde küçük beyaz bir bulut gördü.
18 Mayıs 1787 Astronom Halley ve De Louville, Ay yüzeyinde hareketli ışıklar gördüler.
Mart-Nisan
1787 William Herschel, Ay'da parlak noktalar ve dört volkan gördü.
Açıklamakta zorluk çekiyordu ve en çok, gördüklerinin hareket etmesine
saşırmıştı.
Temmuz 1821 Alman astronom Gruithuisen, Ay yüzeyinde,
birden parlayan ışık patlamaları gördü. Yanıp sönen bu ışıkları birkaç
kez görmüştü.
12 Nisan 1826 Fizikçi Emmett, Ay'daki Krizler Denizi üzerinde, kara bir
bulutun hareket ettigini rapor etti. Benzer bir rapor, 1954 yılında modern astronomlar tarafından da verilmişti.
Şubat 1877 Işıklı bir hat veya çizgi, Eudoxus Krateri'nin batısından doğusuna giderken görüldü. Olay, bir saat sürdü.
4 Temmuz 1881 Ay yüzeyinde piramit şeklinde ışıklı iki tümsek belirdi ve bir saat içinde yavaş yavaş sönerek kayboldu.
24 Nisan 1882 Aristotle Bölgesi'nde hareket eden dev gölgeler gözlemlendi.
31 Ocak 1915 Yunanca'daki Gamma işaretine benzer 7 beyaz ışık görüldü.
23 Nisan 1915 Clavius Krateri yanında dar ve ışıklı bir
çizgi belirdi ve on dakika sonra
kayboldu.
14
Haziran 1940 Sisli, keskin bir çizgi, çok net olarak Plato Krateri
yanında görüldü. Çevresinde binlerce küçük ışık yanıp sönüyordu.
19
Ekim 1945 Darvin Duvarı yanında üç büyük parlak nokta görüldü; Olay,
astronom Moore ve daha birçok astronom tarafından rapor edildi.
24 Mayıs 1955 Ay'ın güney kutbu bölgesinde, elektriksel panamalar, bilimci Firsolf tarafından izlendi.
8 Eylül 1955 Taurus Hattı sınırında iki parlak ışık görüldü. Bu yer, yıllar sonra Apollo 17'nin indiği yerdi.
21 Haziran 1964 İki saat süreyle, gözlemci Floss D. tarafından, haraket eden büyük, siyah bir gölge izlendi.
3 Temmuz 1965 Bir saat on dakika süreyle, Aristarchus Bölgesi'nde nabız gibi yanıp sönen bir ışık gözlendi.
25
Eylül 1966 Yine Plato Krateri yakınında, yanıp sönen ışıklar gözlendi;
Bazılarına göre kırmızımsı bir yama gibiydiler; aynı gün, Gassendi
Bölgesi'nde 30 dakika süreyle kırmızı, büyük bir ışık belirdi. Bir ay
sonra ise, aynı yerde yine yanıp sönen kırmızı ışıklar vardı.
11
Eylül 1967 İnsanlığın ilk ayak bastığı yer olan Sessizlikler Denizi'nde
görülen kara bir bulut, sonradan mor renge dönüstü. Olayın Montreal'i,
bir astronomi grubu tarafından gözlendiği NASA tarafından açıklandı.

LUNA UZAYLI ÜSSÜ
Eski ABD Donanma İstihbarat görevlisi Milton Cooper da, Ay üzerinde
bulunan ve istihbaratçıların “Uzaylı Üssü Luna” olarak adlandırıldıkları
bir üsten söz etmişti.

Cooper’a göre, Ay’ın uzak kesimlerinde bulunan bu uzaylı üssü Ay’a
inen Apollo astronotları tarafından da görülmüş ve filme alınmıştır. Ana
gemi adı verilen devasa uzay gemilerinin bulunduğu bu üste, çok büyük
makinalar kullanılarak maden çalışmaları yapılmaktadır
Japonya 2025 yılında Dünya’nın uydusu Ay’da insanlı bir uzay üssü kuracağını açıkladı.

Japon Uzay Dairesi JAXA yetkilileri Ay’da uzay üssü kurma
fikrinin bir süredir değerlendirildiğini ve projenin hükümetin nihai
kararına kaldığını duyurdu. Üssün kurulması ile ilgili planın görüşülmek
üzere, Mart sonuna doğru hükümete gönderileceği belirtildi.DEVLER AY İÇİN YARIŞACAK

JAXA yetkilileri Ay’da uzay üssü kurulmasının Japonya’nın
gelecek 20 yıllık dönemde en önemli projelerinden biri olduğunun altını
çiziyor. Japonya’nın uzaya çıkmasının asıl getirisi ise, dünyanın en
büyük ekonomilerinden birinin uzay yarışına katılacak olması. Daha önce
ABD, Hindistan ve Çin Ay’a insanlı uzay uçuşları yapacaklarını
duyurmuşlardı. Japonya’nın da bunların katılmasıyla, devler arasında bir
uzay yarışı başlayacak. Bu yarışta Çin, Hindistan ve Japonya olmak
üzere üç Asya ülkesi olacak.

JAXA yetkilileri planla ilgili detay vermezken, Ay’da kurulacak
uzay üssünün en az 2 milyar dolara malolacağını ifade ediyor. Bu rakam
NASA’nın kendi kuracağı uzay üssü için gerekli olan 16.2 milyar dolara
oldukça düşük kalıyor.UZAY ÜSSÜ GÜNEŞ ENERJİSİYLE ÇALIŞACAK

Japonya’nın önde gelen gazetelerinden Mainichi Shimbun,
JAXA’nın Ay’da kendi başına incelemelerde bulunacak yetenekte bir robot
geliştirdiğini ve mekanik uzay adamının 2010 yılına dek uyduya
gönderileceğini yazdı. Gazetenin haberine göre, Japonya’nın uzay
planları arasında Ay’daki uzay üssünün güneş enerjisiyle çalışması ve
Ay’a insan taşıyacak uzay kapsüllerinin Japon teknolojisi ile inşası
bulunuyor.ASYALILAR ARASINDA AY REKABETİ

Asya’nın en gelişmiş ekonomisi Japonya, son yıllarda uzay
çalışmalarında Çin’in gerisinde kaldı. Çin, Ekim 2003’te ilk insanlı
uzay aracını yörüngeye çıkararak Japonya’yı gölgede bırakmıştı. Çin’in
gelecekte yörüngede uzay istasyonları kurmak ve Ay’da insanlı uzay üssü
kurmaak gibi planları olduğu biliniyor. Hindistan da 2015 yılında Ay’a
insanlı uzay uçuşu yapacağını açıklamıştı.

Rusya Uzay Kurumu Roskosmos Başkanı Anatoli Perminov'un açıklamasına bakılırsa, Dünya'nın uydusu Ay'da en geç 2032'ye kadar daimi bir üs kurulması planlanıyor.


Roskosmos Başkanı Perminov, düzenlediği basın toplantısında,
tahminlerine göre Ay'a 2025'te insan taşıyan bir aracı göndermeye hazır
olacaklarını ve 2027-2032 yılları arasında Ay yüzeyinde bir üssün
faaliyete geçirilmesini planladıklarını belirtti.

Rusya Devlet
Başkanı tarafından atanan Roskosmos Başkanı Perminov, Rus kozmonotların
Mars'a uçmaya da 2035'de başlamasını planladıklarını kaydetti. Böyle bir
projeyi hayata geçirmeden önce çok sayıda sorunu çözmeleri gerektiğini
belirterek, bu sorunların arasında mürettebatın radyasyona karşı
korunmasının da bulunduğunu söyleyen Perminov, "Şu anki uzay araçlarında
bu koruma bulunmuyor, mürettebat hayatta kalamaz" dedi. Rusya, 2015'e
kadar insan taşıyabilen yeni model bir uzay aracı inşa etmeyi de
planlıyor.
NASA, Ay'da üs kurmanın maliyetini 104 milyar dolar olarak hesaplıyor.
Ay’a ilk insanlı uçuşu yapan NASA, Dünya’nın uydusunda bu kez kalıcı
olmaya kararlı. 1960’ların Apollo kapsülünü andıran yeni kuşak Orion
uzay aracıyla Ay’a insanlı uçuşlar yapmayı planlayan NASA, uyduda kalıcı
uzay üsleri de kurmak istiyor. Bir süredir uzay araştırmalarıyla ilgili
uzun vadeli planlar yapan NASA, son olarak Ay’da insanlı uzay üsleri
için tarih verdi. İnsanoğlu ilk uzay üssünü 2024 yılında Ay’da kuracak.
NASA Ay’da insanlı ilk uzay üssünü 2024’te kuracak. Plana göre, yeni
kuşak uzay araçlarıyla ilk insanlı uçuş 2020’de. Üste 4 astronot
barınacak. Bir sonraki hedefse Mars’a koloni oluşturmak.

NASA’nın Ay kuracağı uzay üssü kutup bölgesinde
olacak. Uydunun güney kutbunda iki aday bölge var, çünkü bu bölgeler
Ay’ın en çok aydınlıkta kalan alanları. Bu özellik üssün güneş
enerjisinden yararlanma şansını da artırıyor. NASA’nın 1960’larda
yaptığı Ay uçuşlarında Apollo kapsülü uydunun orta bölümlerine inmişti.

APOLLO’NUN TORUNU ORION
Ay’a seyahette NASA iki
tip araç kullanacak, Orion keşif aracı ve buna bağlı çok amaçlı bir
araç daha bulunacak. Çok amaçlı uzay aracı kargo, mürettebat hatta
robotları taşıyabilecek.
İnsanlı uzay üssü Ay'ın güney kutbuna kurulacak.
Columbia
faciasından sadece 1 yıl sonra, 2004’te ABD Başkanı George Bush, Ay’a
ve Mars’a insanlı uçuşlar yapılacağını ve insanlı uzay üsleri
kurulacağını açıklamıştı. NASA Ay’a insanlı uçuş yapmanın maliyetinin
104 milyar dolar olduğunu açıklamıştı.

AY’DA UZAY ÜSSÜ TAKVİMİ
NASA’nın Ay’da insanlı uzay üssü kurulmasına ilişkin takvimi şöyle:
2009: Ay uzay aracı için ilk deneme yapılacak.
2014: Yeni kuşak Orion uzay aracı ile ilk insanlı uçuş demenesi. Ay’a gidilmeyecek.
2020: Ay’a yeniden insanlı uçuşlar başlıyor.

2020-2024 KEŞİF ZAMANI
NASA planına göre,
2020-2024 arasında her yıl bir uçuş yapılarak uzay üssü için uygun arazi
bakılacak. Daha sonra 2024’te üssün kurulmasıyla astronotlar 6’şar
aylık sürelerle Ay’da kalacak.
Orion uzay aracı.
NASA,
Ay’daki hidrojen ve oksijenden de üste yararlanmayı umuyor; üste ayrıca
oksijen deposu bulunacak. NASA’nın Ay üssünde iki astronotu olacak.
Ayrıca başka uluslardan astronotların yanı sıra, üs sonraki yıllarda
ticari uçuşlara da açılacak.

NASA bu kez başka ülkeleri de uzay
çalışmalarına ortak ederek maliyeti düşürmeyi amaçlıyor. ABD, Orion’un
tasarım maliyetini üstlenecek, ancak Uluslararası Uzay İstasyonu’nun
ortakları Rusya, Avrupa Birliği ve Japonya’dan Ay üssü için katkı talep
edecek.


_________________
Bende 1 Para Vardı.
Sendede 1 Para.
Paraları Değiştirdik.
Paramız Artmadı Senin 1 Paran,Benimde hala 1 Param Var.
Bende 1 Bilgi Vardı.
Sendede 1 Bilgi Bilgileri Değiştirdik.
Bak Şimdi Seninde 2 bilgin.
Benimde 2 bilgim oldu...

---***İŞTE BİZ BUNA PAYLAŞIM DİYORUZ***---

(HAYATA DAİR CEVAPLARI TAM ÖĞRENMİŞTİK Kİ SORULARI YENİ SORULARLA DEĞİŞTİRDİLER)...
http://gizlihazineler.turkforumpro.com

5 Geri: AY'IN KARANLIK YÜZÜNDE NELER OLUYOR Bir Perş. Ara. 16, 2010 11:13 pm

CANTAR

avatar


Japon Uzay Keşif Ajansı (JAXA), keşifte bulunmak üzere iki ayaklı bir robotu 2020 yılında Ay’a göndermeyi planlıyor.
JAXA, Ay üzerinde kuracağı üste kullanılmak üzere geliştireceği
robotlarla, astronotların harcayacakları vakti daha verimli
kullanmalarını sağlamayı hedefliyor.

Hükümetin çalışma grubundan yapılan açıklamada, bir istasyon kurmak
için önce yüzeyde ve çevrede incelemelerde bulunacak iki ayaklı bir
robotun 2020′ye doğru Ay’a gönderilmesinin hedeflendiği belirtildi.

Ülkenin bundan sonraki hedefi 2030 yılında Ay’a
astronot gönderip robot ve insanın ortak şekilde çalışabileceği bir
uzay üssü kurmak.


Yayınlanan rapora göre, astronot ve robot ortak
çalışma ile ay üzerinde sondaj işlemleri gerçekleştirip, Ay’da bulunan
kaynakların bir uzay istasyonu bünyesinde nasıl kullanılabileceği
konusunda araştırmalar yapacak.
Japon Uzay Keşif Ajansı’nın (Japan Aerospace
Exploration Agency – JAXA) ilk olarak 2005′te dile getirdiği JAXA Vison
2025 projesi kapsamında planlanan uzay ziyareti, ülkenin gelişmiş
robotik teknolojilerini kullanarak, enerji ihtiyacını Güneş’ten sağlayan
robotlar ile Ay yüzeyi üstünde teleskop inşa etme, mineral arama ve
çıkarma gibi iş yükünü astronotlar üzerinden almayı hedefliyor. Bu
sayede Japon astronotlar, uzayda geçirdikleri vakti ekipman kurmak
yerine bilimsel araştırmalar için kullanabilecek.


_________________
Bende 1 Para Vardı.
Sendede 1 Para.
Paraları Değiştirdik.
Paramız Artmadı Senin 1 Paran,Benimde hala 1 Param Var.
Bende 1 Bilgi Vardı.
Sendede 1 Bilgi Bilgileri Değiştirdik.
Bak Şimdi Seninde 2 bilgin.
Benimde 2 bilgim oldu...

---***İŞTE BİZ BUNA PAYLAŞIM DİYORUZ***---

(HAYATA DAİR CEVAPLARI TAM ÖĞRENMİŞTİK Kİ SORULARI YENİ SORULARLA DEĞİŞTİRDİLER)...
http://gizlihazineler.turkforumpro.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Similar topics

-

» Undertaker emekli oluyor

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz